Sezónní alergie: Příčiny a přírodní cesty k uzdravení

S příchodem jara se čím dál častěji objevují i sezónní alergie. Dříve přinášely první jarní květy po dlouhé zimě zejména potěšení a radost, dnes jsou často zdrojem nepříjemných dnů plných kýchání a slzení. Co se stalo, že jsou alergie najednou tak rozšířeným problémem? A jak s nimi lze pracovat celostní a přírodní cestou? To se dozvíte právě v tomto článku.

 

Sezónní alergie a její příznaky signalizují podráždění imunitního systému a snížení tolerance alergenů běžně se vyskytujících v našem prostředí jako jsou pyly a trávy a podobně. Tyto alergeny jsou ale v našem prostředí dlouhodobě, tak proč na ně náš organismus najednou reaguje tak citlivě? Jak je možné, že někteří lidé trpí s každým kvetoucím stromem v okolí a jiní si ani nevšimnou, že už je jaro v plném proudu? Otázkou také je, zda je tento “boom” sezónních alergií v takovém měřítku vlastně ještě normální a zda se dá vůbec nějak řešit…

Nerovnováha v imunitním systému 

Imunitní systém je první linií obrany našeho těla - efektivně nás chrání před vniknutím cizích  patogenů a škodlivých látek. V ideálním případě by se měl zaměřit pouze na potenciálně nebezpečné látky a těch, se kterými jsme běžně v kontaktu a rizikové pro nás nejsou, si nevšímat. Tato schopnost je ale právě u alergiků narušená a jejich vlastní imunitní systém tak přehnaně reaguje na pro ostatní běžné faktory a spouští obranné reakce. 

 

Důvodem této reakce je nerovnováha v jednotlivých částech imunitního systému, konkrétně ve funkčnosti a převaze T lymfocytů Th1 nebo Th2. Th1 lymfocyty jsou součástí tzv. buněčné zprostředkované imunity a jsou hlavní linií obrany vůči patogenům z prostředí - proti bakteriím, plísním a parazitům. Oproti tomu Th2 lymfocyty jsou součástí humorálně zprostředkované imunity, která zajišťuje adekvátní reakce vůči toxinům z prostředí, alergenům a některým bakteriím. V reakci na vnější patogeny stimulují Th2 buňky tvorbu protilátek.

 

Tyto dvě skupiny imunitních látek jsou běžně v rovnováze a ve zdravém těle se tak doplňují. Jakmile ale dojde k vychýlení tohoto stavu, může to způsobit vznik autoimunitních onemocnění a také alergií. V případě alergií, senné rýmy, astmatu nebo ekzémů byla zjištěna právě dominance Th2 lymfocytů. 

 

Střevní mikrobiom a alergie 

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, určitě víte, že více jak 70 % našeho imunitního systému se díky střevní lymfatické tkáni nachází právě ve střevech! Je již vědecky zdokumentováno, že celkové zdraví a reakce našeho imunitního systému náš střevní  mikrobiom prostředí významně ovlivňuje. A přesto mu často není ani při alergiích věnovaná dostatečná pozornost. 

 

Rovnováha střevního mikrobiomu většiny lidí je v dnešní době často narušena. A mnohdy to nezpůsobil ojedinělý nevhodný krok jako spíš celá kaskáda návyků, které jsme si v průběhu života osvojili. Svůj vliv ovšem mají také vrozené predispozice z generací našich předků a jejich způsobu života. 

 

Ve stavu naší imunity tak hraje významnou roli:

 • stravování 
 • toxická zátěž z prostředí
 • množství antibiotik předepsaných v průběhu života
 • deficity důležitých nutričních látek
 • stresová zátěž 
 • narušení cirkadiánního rytmu

a mnohé další faktory.

 

Životní styl a sezónní alergie

Podpořit svůj zdravý střevní mikrobiom a tím i své celkové zdraví a kondici nelze jinak, než návratem k tomu základnímu - změně nevhodných návyků a vyladění vlastního životního stylu. Alergie je totiž jenom projevem toho, že v našem organismu něco nefunguje tak, jak má. Prvním krokem je tedy vždy najít samotnou příčinu této nerovnováhy

 

Naštěstí je mnoho způsobů, jak svému tělu navrátit zdraví. Pokud se i vy potýkáte s nepříjemnými projevy sezónních alergií, zaměřte se na tyto:

 

STRAVOVÁNÍ:

 

 • Zaměřte se na stravu složenou z přirozených potravin.
 • Omezte průmyslově zpracované polotovary a potraviny.
 • Redukujte množství cukru ve stravě.
 • Zařaďte do svého jídelníčku více fermentovaných produktů a nápojů, které doplňují probiotické bakterie a podporují mikrobiom.

 

ŽIVOTNÍ STYL:

 

 • Dopřejte si denně alespoň 8 hodin kvalitního spánku.
 • Dodržujte světelnou hygienu (omezte nebo zcela eliminujte světelné záření před spaním) a cirkadiánní rytmy.
 • Vyhýbejte se stresu a naučte se s ním lépe pracovat.
 • Vyzkoušejte také pravidelné terapie infračerveným světlem, které podporuje imunitní systém.
 • Do svého režimu začleňte dechová cvičení, která pomáhají s lepším okysličením organismu a pročištěním dýchacích cest. 

Vyzkoušejte doplňky stravy a bylinky

Naštěstí i ve světě nutrientů a bylin lze najít celé spektrum pomocníků, kteří příznivě působí na stav imunitního systému a vyvážený střevní mikrobiom, který s imunitním systémem úzce souvisí. U většiny z nich však musíme počítat s tím, že jejich efekt se dostavuje postupně a ke zlepšení celkového stavu a zmírnění projevů tak může dojít až po několika měsících užívání, a to ideálně společně se změnami životního stylu.

 

 

Kvercetin je flavonoid, typ antioxidační látky, která se přirozeně vyskytuje v rostlinných zdrojích jako jsou byliny, cibule, brokolice a další druhy zeleniny. Právě antioxidanty svým působením pomáhají snižovat zánětlivost, která je v případě alergické reakce značně zvýšená. Kvercetin je typem přírodního antihistaminika, a tak pomáhá stabilizovat tzv. žírné buňky vyplavující histamin, který je jednou z látek aktivující alergickou reakci. (1) Pro nejlepší účinek této látky je vhodné potraviny obsahující kvercetin konzumovat s tuky, které zvýší jeho vstřebatelnost a využitelnost. 

 

Náš tip: Bylinné kapsle OregaMAX pro podporu imunity

  

 

Hned několik skvělých zdrojů pro pomoc s alergiemi také najdeme ve světě hub. Tak například reishi napomáhá regulovat zvýšené hodnot Th2 lymfocytů. (2) Celkově je skvělou houbou pro podporu při atopických reakcích - astmatu či ekzému, které jsou u mnoha lidí spojené právě se sezónními alergiemi. Kromě reishi lze využít také houbu coriolus, která má všeobecně antibakteriální účinky a napomáhá snižovat zvýšené hodnoty Th2 lymfocytů. (3) Našemu prostředí bližší a při alergiích často zmiňovaný je ovšem také žampion neboli Agaricus. Ten má celkově antialergické a protizánětlivé účinky. Redukuje prozánětlivé cytokiny, oxidativní stres a podporuje změnu střevní mikrobioty. (4)

 

Náš tip: Kapsle Reishi MycoMedica, Kapsle Coriolus MycoMedica, Kapsle Agaricus MycoMedica

  

 

Nejvýznamnějšími bylinami, které jsou hojně doporučované bylinkáři a naturopaty a které mají schopnost redukovat alergické reakce jsou zejména kopřiva a kozinec. Kopřiva roste všude kolem nás právě v období, kdy alergie začínají nejvíce sílit, takže je opravdu snad ji využít! Je skvělým antihistaminikem, pomáhá s očistou jater a krve. Oproti tomu kozinec blanitý směřuje přímo na podporu imunity a její regulaci, i proto se často používá i u některých autoimunitních onemocnění. 

 

Náš tip: Kopřiva bio sypaná 50 g, Kapsle MycoSlim MycoMedica

  

 

V neposlední řadě je určitě důležité zaměřit se přímo i na podporu střev a mikrobiomu. V tom nám pomůže nejen úprava jídelníčku, ale také užívání kvalitních probiotik. Probiotika celkově podporují imunitní systém, regulují jej, snižují zánětlivost v těle a podporují také detoxikaci organismu. 

 

Náš tip: Smidge Optimal probiotika, Smidge Sensitive probiotika v prášku

 

Všechny výše uvedené doplňky, houby či byliny je vhodné začít užívat v dostatečném předstihu před začátkem pylové sezóny. Jedině tak bude jejich účinek na organismus co největší. I na sezónní alergie se dá vyzrát!

Ačkoliv jsou sezónní alergie tak rozšířeným problémem, vás se týkat nemusí! A i kdyby ano, existuje cesta ven. Dlouhodobý zdravý životní styl a podpora organismu se vždy vyplatí a mnohdy vyřeší i zdánlivě “neřešitelné” problémy, kterými se nás tělo snažilo upozornit na to, že potřebuje lepší péči. 

Autorka:

Karolína Tomaides  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273625/ 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4072879/ 
 3. https://www.mycologyresearch.com/articles/cytokine-th1-to-th2-shift-can-be-reversed-by-coriolus-versicolor-supplementation-prospective-trial-for-hpv-control-with-coriolus-versicolor 
 4. https://www.mdpi.com/2072-6643/12/5/1339