Uzemňování a jeho vliv na zdraví člověka

Uzemňování a jeho vliv na zdraví člověka

Uzemňování, také známé jako "earthing" nebo "grounding" je proces spojení těla s přírodními povrchy Země, jako jsou tráva, písek nebo půda, aby se tělo dostalo do kontaktu s volnými elektrony, které se nacházejí v zemi. Tato praxe se stává stále populárnější díky tvrzením o jejích zdravotních přínosech. Tento článek se zaměřuje na to, jak uzemňování může ovlivnit zdraví člověka, jak ho správně praktikovat, kdy je nejúčinnější a jak může pomoci při cestování a akutních nemocích. Dále se podíváme na vhodné doplňky stravy, které mohou podpořit účinky uzemňování.

 

Vliv uzemňování na zdraví

 

Snížení zánětů a bolesti

Studie naznačují, že uzemňování může pomoci snižovat zánět a bolest. Elektrony ze Země mohou neutralizovat volné radikály v těle, což může přispět k redukci zánětů. Některé studie také ukazují, že uzemňování může pomoci při léčbě chronických bolestí a zánětlivých onemocnění.

 

Zlepšení spánku

Uzemňování může přispět k lepší kvalitě spánku. Výzkumy ukazují, že uzemňování může normalizovat rytmus kortizolu, což vede ke zlepšení spánkových vzorců a snížení stresu.

 

Snížení stresu a úzkosti

Uzemňování může mít uklidňující účinky na nervový systém, což může vést ke snížení stresu a úzkosti. Kontakt s přírodními povrchy může pomoci tělu uvolnit se a obnovit rovnováhu.

 

Zlepšení krevního oběhu

Existují důkazy, že uzemňování může zlepšit krevní oběh a snížit krevní tlak. To může být způsobeno zlepšením viskozity krve a snížením zánětů.

 

Jak správně praktikovat uzemňování

 

  1. Chůze naboso: Nejjednodušší způsob, jak se uzemnit, je chodit naboso po přírodních površích, jako je tráva, písek, hlína nebo dokonce beton (který může být vodivý, pokud je vlhký).
  2. Uzemňovací podložky a listy: Pokud nemáte přístup k přírodním povrchům, můžete použít speciální uzemňovací podložky nebo listy, které jsou připojeny k uzemnění v elektrické zásuvce.
  3. Uzemňovací náramky a pásky: Tyto pomůcky jsou přenosné a mohou být použity během spánku nebo práce.

 

Kdy je uzemňování nejúčinnější

 

Denní doba:

Uzemňování může být prospěšné kdykoliv během dne, ale někteří lidé zjišťují, že je nejúčinnější ráno nebo večer, kdy může pomoci resetovat biologické hodiny a zlepšit spánkové vzorce.

 

Vlhkost povrchu:

Uzemňování je nejúčinnější na vlhkých površích, protože voda je dobrý vodič elektrického proudu a usnadňuje přenos elektronů. Chůze po vlhké trávě, mokrém písku nebo po dešti může zlepšit efekt uzemňování. Úplně nejlepší je praktikovat uzemňování po bouřce, kdy je země ideálně nabitá.

 

Kde praktikovat uzemňování

Nejlepší místa pro uzemňování jsou přírodní povrchy:

  • Tráva, zejména po dešti nebo zavlažování
  • Písek na pláži, zejména vlhký písek
  • Země nebo hlína
  • Beton (pokud je vlhký a není izolovaný)

Vyhýbejte se umělým povrchům, jako jsou asfalt nebo dřevo, které nevedou elektrony dobře.

 

Uzemňování a cestování: Pomoc při jet lagu

Jet lag je způsoben narušením biologických hodin těla při cestování přes časová pásma. Uzemňování může pomoci tělu rychleji se přizpůsobit novému časovému pásmu tím, že resetuje biologické hodiny a snižuje stres a zánět způsobený cestováním. Při příjezdu na nové místo zkuste předtím než se zabydlíte strávit co nejvíce času bosí na přírodních površích, aby tělo mohlo absorbovat elektrony a rychleji se adaptovat.

 

Uzemňování při akutních nemocích

Uzemňování může být užitečné i při akutních onemocněních díky svým protizánětlivým účinkům a schopnosti zlepšit imunitní odpověď. Některé studie ukazují, že uzemňování může urychlit hojení ran a zlepšit celkový stav těla při nemoci. Například při chřipce nebo nachlazení může uzemňování pomoci zmírnit příznaky a zkrátit dobu rekonvalescence.

 

Vhodné doplňky stravy na podporu uzemňování

Kromě samotného uzemňování mohou určité doplňky stravy pomoci maximalizovat jeho přínosy:

Hořčík

Tento minerál je důležitý pro správnou funkci nervového systému a může pomoci snížit stres a podporovat relaxaci. Hořčík také podporuje zdravou funkci svalů a nervů, což může zlepšit celkový pocit pohody při uzemňování.

Můžete zkusit např.:

 BiOptimizers Hořčík Magnesium Breakthrough s obsahem 7 druhů hořčíku

Magnesium Bisglycinát

 

 

Omega-3 mastné kyseliny

Nacházejí se v rybím oleji a lněném semínku, omega-3 mastné kyseliny mají silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou podpořit účinky uzemňování při snižování zánětů v těle.

TIP: Rosita olej z tresčích jater , Lněné semínko

 

Antioxidanty

Vitamíny C a E jsou silné antioxidanty, které mohou pomoci neutralizovat volné radikály v těle. Tyto doplňky mohou podporovat uzemňování tím, že poskytují další ochranu proti oxidativnímu stresu.

TIP: Vyzkoušejte třeba Acerolu jako nejbohatší zdroj vit. C a vitamín E s Astaxanthinem pro podporu zdravého opalování

 

Probiotika 

Zdravá střevní mikroflóra je klíčová pro celkové zdraví a imunitní funkci. Probiotické doplňky mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru a zlepšovat imunitní odpověď, což může doplnit účinky uzemňování.

TIP: Probiotika Smidge Sensitive s obsahem 1000 dávek

         Probiotika Smidge Infant pro novorozence a děti do 3 let s obsahem 750 dávek

 

Earthing vs. Grounding

Výrazy "earthing" a "grounding" se často používají zaměnitelně a oba se vztahují k praxi fyzického spojení těla s přírodními povrchy Země, aby se využily její elektrické vlastnosti. Nicméně, v některých kontextech a regionech může být rozdíl v jejich používání:

 

Earthing

Termín "earthing" se často používá v Británii a dalších zemích Commonwealthu a označuje proces fyzického kontaktu s povrchem Země, například chůzí naboso po trávě, písku nebo půdě.

Typicky se tento termín používá v kontextu holistického zdraví a wellness, kde se zaměřuje na přírodní metody snižování zánětů a zlepšování celkového zdraví prostřednictvím přímého kontaktu s přírodními povrchy.

 

Grounding

V Severní Americe se termín "grounding" používá pro stejnou praxi jako "earthing", tedy spojení s povrchem Země pro zdravotní přínosy. Kromě toho má termín "grounding" také význam v elektrotechnice, kde označuje proces spojení elektrického systému s půdou za účelem zajištění bezpečnosti a stabilizace elektrického napětí.

Grounding je často zmiňován v kontextu wellness a alternativní medicíny stejně jako earthing, ale může také zahrnovat použití specifických produktů, jako jsou uzemňovací podložky, listy nebo náramky, které napodobují efekt přímého kontaktu se Zemí.

Oba termíny tedy v kontextu zdraví a wellness znamenají to samé: praxi fyzického spojení s přírodními povrchy za účelem využití elektrických vlastností Země pro zlepšení zdraví. Procesy a přínosy jsou totožné.

 

Závěr

Uzemňování je jednoduchá a přírodní metoda, která může mít řadu zdravotních přínosů, včetně snížení zánětů, zlepšení spánku, snížení stresu a zlepšení krevního oběhu. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje chodit naboso po vlhkých přírodních površích, ideálně ráno nebo večer. Uzemňování může být také účinné při zmírnění jet lagu a podporování rychlejšího zotavení při akutních onemocněních. Přidáním vhodných doplňků stravy, jako je hořčík, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a probiotika, můžete maximalizovat přínosy uzemňování a podpořit celkové zdraví a pohodu.