Ekzém - signál těla o nerovnováze

Ekzém - signál těla o nerovnováze

Ekzém je chronickým kožním onemocněním, které už dávno není tak výjimečným jako ještě před pár generacemi. Jedná se o nejčastější onemocnění kůže, které v dnešní době bohužel postihuje čím dál víc dospělých, ale i malých miminek. Jak je možné, že je ekzém na takovém nárůstu? Proč jsou dnes nemocná i miminka? A skutečně je ekzém “nevyléčitelným” onemocněním? 

Souvislostí ve spojitosti s tímto kožním onemocněním je velká spousta, těžko se to dává jen do pár řádků. Nicméně důležité je, abychom minimálně pochopili, kde se u atopiků objevuje problém a co může být tudíž i ta cesta, jak z tohoto obrovsky nepříjemného kolečka svědících a mokvajících vyrážek ven.

Na začátek je dobré uvést, že typů dermatitid (odborný název pro ekzém) je několik, může se jednat o různé spouštěcí mechanismy, zde se však budeme bavit především o atopické dermatitidě. Pokud jste již někdy slyšeli pojem “atopik”, mohli jste postřehnout, že se u takového člověka nemluví jen o kožních problémech, ale často i o problémech respiračních (astma, senná rýma v důsledku častých pravých IgE alergií). Někdo tento souhrn problémů označuje za “atopickou trojku” - u těch, kteří mají již významněji narušený imunitní systém, nepříznivé prostředí a velkou genetickou zátěž se tak mohou skutečně projevit všechny tyto faktory zároveň. A tady už máme náznak toho, kde se s největší pravděpodobností objevuje problém (problém, se kterým si konvenční medicína neví rady a její největší síla zde tkví pouze v potlačování důsledků, symptomů). Hlavní problém tkví v nerovnováze imunitního systému, konkrétně jeho dvou ramenech zastupujících buňky specifické imunity, T lymfocyty - specificky Th1 a Th2. Za normálních okolností, u zdravých jedinců jsou tyto dvě větvě v rovnováze, u lidí s atopií však dochází k dominanci Th2 větve, což samozřejmě způsobuje nesoulad. V případě, že je v dominanci Th2, v organismu je sklon k větší produkci protilátek proti mimobuněčným patogenům, to znamená velmi často vytvoření protilátek proti zcela běžným součástem prostředí - proti potravinám, pylům, prachu apod. - kolik lidí dnes proklíná jaro, jelikož se pro ně v důsledku nerovnováhy imunity stalo obdobím neustálého kýchání a nevyspání?

Otázka nyní ale zní, proč se něco takového vůbec děje? To se imunita jen tak zbláznila? Začala se “nudit” jak se někdy taky tvrdí? NE. Je zapotřebí zdůraznit, že naše tělo je dokonalý systém, který se nemýlí, nedělá chyby. Vše se děje z nějakého hlubšího důvodu, z důvodu toho, že hlouběji probíhá podrytí správného fungování těla, například jeho nedostatečné vyživení, nebo neustálé narušování nepříznivými vlivy z okolí. A co si budeme povídat, to se v dnešním světě objevuje stále více a z různých směrů. Velkou roli v rozvoji ekzémů hraje především zdraví střev a v důsledku toho i správného fungování jater. 

Zdravá střeva, cesta ke zdravé kůži

Kdo by to byl řekl, že to, co se nám projevuje na kůži bude mít svůj hlubší původ v tom, co se děje uvnitř těla, že? Z klasického přístupu k jakýmkoliv kožním problémům to úplně nevyplývá, ale není to přeci jen logické? Kůže je zrcadlem toho, co se děje uvnitř organismu. Často si to neuvědomujeme, ale je také naším největším detoxikačním orgánem! (I z toho důvodu hrají nemalou roli v podpoře při ekzému pravidelné koupele s epsomskou solí a Meine base solí, více později). A tudíž, pokud nefungují dobře a efektivně naše stále více přetěžované detoxikační mechanismy (nesprávnou stravou, nejrůznějšími umělými chemickými látkami z prostředí, vodou s chlorem a zbytky léčiv apod.), zákonitě se to bude muset některými symptomy projevit.

Velmi často jsou jedním ze zdrojů problému právě střeva. Má to více důvodů. Jedním z nich je to, co zde již bylo zmíněno - nerovnováha imunitního systému. Věděli jste, že více než 70% naše imunitního systému sídlí v oblasti střev? Vyskytuje se zde totiž tzv. Gut associated lymphoid tissue, což v překladu znamená střevní lymfatická tkáň. To, jaký je stav uvnitř našich střev, kde spolu úzce interagují mikrobi a imunitní buňky tak velmi významně určuje i to, v jaké kondici bude naše kůže, jak reaktivní, nebo vyrovnaný bude náš imunitní systém. Část imunitního systému, která je uložená právě v oblasti střev má velmi komplexní a úzké propojení se střevní mikrobiotou. Mikroorganismy střev zde imunitní systém a střevní buňky vyživují, balancují, podávají jim důležité informace, na základě kterých poté jednají. Asi si tak dokážeme představit, co se děje, pokud tohle obrovsky důležité mikrobiální prostředí není správně podporováno a je naopak degradováno. Zdá se, že velká spousta informací na základě kterých poté imunitní systém koná a podle kterých se přizpůsobuje pochází právě ze střev.

Pokud nepodporujeme zdraví svého (nejen) střevního mikrobiálního prostředí a naopak ho ještě podrýváme, nemůžeme být zdraví. To je fakt o kterém se málo mluví. Podpora benefičních bakterií a v důsledku toho držení na uzdě bakterií patogenních je nezbytnou součástí našeho dlouhodobého zdraví, které je právě z velké části závislé na stavu imunity & střev. Pokud ve střevech převažují bakterie patogenní, k čemuž u velké části populace dochází, není dostatečně vyživený náš imunitní systém, který navíc dostává nesprávné informace, a co víc, nejsou v dobré kondici ani naše střevní buňky, které poté propouští do organismu nestrávené molekuly potravin a patogenní bakterie, na které navíc imunitní systém musí reagovat - zde leží rozvoj nejrůznějších potravinových intolerancí a citlivostí. 

K nerovnováze mikrobiomu přispívají například následující faktory: nesprávná strava, alkohol, kouření, stres, nekojení, porod císařským řezem, syntetické hormony, nerespektování cirkadiánního rytmu, nevystavování se slunci, elektromagnetické vlnění apod. 

Jak je možné, že se tohle ale děje již u malých miminek? Je důležité si uvědomit, že mikrobiální osídlení si předáváme v rámci generací, lépe řečeno, svou první mikrobiální výbavu a její základ získáváme zejména při porodu od své matky. Pokud matka je zcela zdravá, nemá absolutně žádné problémy a během života se o sebe dobře starala a vyživovala se, podporovala svůj mikrobiom například kvalitními probiotiky, fermentovanými potravinami apod., má dítě skvělý základ pro to být také zdravé. Pokud však matka již před početím trpěla nejrůznějšími problémy, které se v dnešní době považují již za “normální” (!) jako je například - časté bolesti hlavy, trávicí problémy, problémy se spánkem, psychické problémy, hormonální nerovnováha, problémy s cyklem a další - dítě získalo již narušené prostředí, kde se lehce rozvine problém jako je právě ekzém a různé citlivosti na potraviny.

Jak střeva podpořit?

Pojďme ale konečně do praxe a řekněme si, jak to vše nyní otočit a začít tělo skutečně efektivně hluboce podporovat! Na začátek je zapotřebí zmínit jednu zásadní věc: pokud se rozhodneme ekzém řešit skutečně v jádru problému, je to cesta na delší trať, tak dlouho, jak jsme své prostředí narušovali a šli proti tělu, tak dlouho mu musíme i dávat postupný čas na to, aby se mohlo znovu v těch správných podmínkách začít dávat do rovnováhy. 

Tím nejzásadnějším jsou samozřejmě naše návyky v každém dni: skutečně kvalitní a výživná strava bohatá na kvalitní živočišné zdroje, které nám poskytují tu nejdůležitější mikroživinovou vzpruhu, trávení co nejvíce času na denním světle a slunci (dle toho, jak jste na něj adaptovaní, rozhodně ale kůži nemazejte klasickými toxickými opalovacími krémy, které obsahují rezidua ropy a další škodlivé látky, které pronikají do organismu, volte netoxický opalovací krém v případě potřeby).

V rámci stravy je vhodné zaměřit se zejména na kvalitní masokostní vývary, které poskytují aminokyseliny a minerály důležité pro podporu střevní stěny a její hojení tak, aby se postupně zamezilo pronikání patogenů do těla (pokud se vydáte na cesty a nebudete mít prostor vývar uvařit, využijte kvalitní sušený vývar). Pravidelně konzumujte i fermentované potraviny a nápoje (kombucha, kvalitní kefír..), případně zařaďte i kvalitní probiotika. Vyřaďte jakékoliv nekvalitní potraviny plné aditiv, cukru a lepku. Vhodné je na určitou dobu lepek vyřadit ze stravy úplně, jelikož díky vyplavování proteinu zonulinu přispívá k ještě většímu narušování střevní bariéry - zaměřte se na kvalitní bezlepkové náhrady, např. AIP krekry jsou skvělou volbou!

Zásadní je také se ve stravě zaměřit na dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin, které jsou pro naše zdraví extrémně zásadní, nezapomínejte tak pravidelně zařazovat i rybky z volného moře :)

Je možné pro podporu hojení střev zvolit i některé kvalitní doplňky, kde se zaměříme především na nutrienty, které sliznice a střeva vyživují. Důležitý je zejména vitamín A, jedním ze skvělých zdrojů jsou játra, v případě, že je nejste schopni pravidelně konzumovat (tak jako bohužel většina populace) můžete volit játra sušená, či olej z tresčích jaterkterý je navíc bohatý i na vitamín D, který také podporuje imunitní systém, pouze však pokud je v rovnováze s vitamínem A! Skvělé je také doplnění zinku, který podporuje imunitu, přispívá ke zdraví sliznic, trávení, produkci žaludečních kyselin, které také bývají u lidí s ekzémy často snížené - zinek doporučuji zejména v přirozené formě ze sušených ústřic. Z bylin je skvělou podporou pro hojení například také slizovitá bylina proskurník.

Z doplňků se také může hodit prášková forma aminokyseliny glutaminu, kterou původně využívali pro svou regeneraci především sportovci, ukazuje se však, že dokáže být i skvělou podporou pro regeneraci střev a podporu imunitního systému, který se zde ve velké míře nachází.

Cest, jak kůži, ale především imunitní systém a střeva, na které dermatitida poukazuje je spousta a vždy záleží především na konkrétním případu člověka, z jaké vychází pozice, jaké má podmínky, jaké faktory pro něj konkrétně hrají roli největší.

V pokračování si povíme zase trochu více o dalších aspektech, které mohou hrát roli.

 

Autor článku: Karolína Tomaides